Biztonsági zónák a fürdőszobában
Biztonsági zónák a fürdőszobában
Új- és felújításra váró lakások, panellakások teljes körű villanyszerelése, szerelvényezése Szegeden és környékén (+36 20 222 04 20)
Azokon a helyeken, ahol az elektromosság találkozik a magas páratartalommal, különösen nagy figyelmet kell szentelnünk a biztonságra. Az ilyen helyekre speciális biztonságtechnikai előírások vonatkoznak, a balesetek megelőzése végett.
A fürdőszobában magas a páratartalom, ezért a fürdőszobai lámpák kiválasztásakor, ne csak a külső kivitelezés alapján döntsünk, hanem a világítótest anyagát is vegyük figyelembe. A fémből készült lámpák idővel korrodálódhatnak, ezért kerüljük az olcsó darabokat. Keressük inkább a jó minőségű öntvény, üveg vagy műanyagból készült lámpákat.
Zóna 0
Magába foglalja a fürdőkád, zuhanytálca belsejét (pl. víz alatti megvilágítás).
Az ilyen esetekben csak alacsony feszültségű világítótesteket alkalmazhatunk, maximálisan 12 V, amelyek felszerelhetőek a kád belső részéhez. Ezeknek a típusú világítótesteknek, legalább az IP X7 -es védettségi osztályba kell tartozniuk.
- Az itt elhelyezett villamos szerkezetek minimális védettségi fokozata IPX7.
- A gyártói utasítások szerint az itt elhelyezett készülék alkalmas a 0-s sávban való használatra.
- Rögzített és állandó csatlakoztatású készülékek helyezhetők el.
- Legfeljebb 12V AC vagy 30V DC névleges feszültségű, SELV móddal védett készülékek helyezhetők el itt, melyek tápforrása a 0-s, 1-es sávon kívül létesítendő.
Zóna 1
Magába foglalja a falakat, mennyezetet a kád és a zuhanykabin felett a zuhanyrózsa magasságáig, vagy minimum 225 cm talajtól számított magasságig. A világítótesteknek legalább az IP X5-ös védettségnek kell megfelelniük (fröccsenő víz ellen védett). Ezekre a helyekre megengedett a különböző elektromos berendezések telepítése (vízmelegítők, fűtött kádak, világítótestek).
- Az itt elhelyezett villamos szerkezetek minimális védettségi fokozata IPX4.
- A gyártói utasítások szerint az itt elhelyezett készülék alkalmas a 1-es sávban való használatra.
- Rögzített és állandó csatlakoztatású készülékek helyezhetők el.
- Legfeljebb 25V AC vagy 60V DC névleges feszültségű, SELV/PELV móddal védett készülékek helyezhetők el itt, melyek tápforrása a 0-s, 1-es sávon kívül létesítendő.
- Példa: vízmelegítő készülékek, örvény- vagy pezsgőegységek (kád alatt), zuhanyszivattyúk, törölközőszárítók, lámpatestek.
Zóna 2
- Az itt elhelyezett villamos szerkezetek minimális védettségi fokozata IPX4.
- Kivételt képez a 2-es sávban létesített borotva-tápegység, és az a hely, ahova valószínűleg a zuhanyból nem jut víz permet.
Zóna 3
Ebben a zónában megengedett a 230 V feszültségű, önkioldós biztonsági kapcsolóval ellátott konnektorok felszerelése. Minden esetben szükséges az áramvédő kapcsoló (FI relé) 30 mA-nél nem magasabb érzékenységű beiktatása. Ezekre a helyekre felszerelhetőek az IP 20-as védettségű világítótestek.
Emlékeztetőül
- Tisztítási célból vízsugárnak kitett szerkezetek minimális védettségi fokozata legalább IPX5. Ez előfordulhat például gőzfürdőkben.
- Ha a kád vagy zuhanytálca alja magasabban van, mint 225 cm, az elszívó ventilátor belelóghat a 225 cm magasságú sávba. Ekkor már követelmény a minimum IPX4. A kettős szigetelés nem elég.